АЛБАНИЯ

Република Албания се намира в западната част на Балканския полуостров между 39? 38’ и 42? 39’ северно от екватора и 19? 16’ и 21? 40’ източно от Гринуичкия меридиан. Общата й площ е 28 748 кв. км. Максималната дължина на страната в посока север-юг е около 320 км, а максималната й ширина в направлението изток-запад не надхвърля 150 км. Албанската държава не е променяла сериозно своите граници в рамките на съвременното си съществуване след обявяването на независимостта през 1912 г. и решението за възстановяването й през 1913 г.

За българите е интересен въпросът за манастира “Св. Наум” край Охридското езеро. Първоначално той е даден на Албания, впоследствие това решение е потвърдено, но през 1925 г. със съгласието на правителството в Тирана, манастирът с незначителна околна територия е предаден на Югославия и понастоящем е на територията на Република Македония.

От гледна точка на релефа в Албания се очертават четири основни района: Северен алпийски (т.нар. Албански Алпи), Централен планински, Южен планински и районът на Западните крайбрежни равнини. Характерно за релефа на Албания е наличието на вътрешни равнини, разположени между планинските масиви.

Албания е разположена в средиземноморската климатична зона, но силно разнообразният релеф и неговият преимуществено планински характер оказва съществено влияние, поради което в планинските области климатът е по-скоро континентален, докато в равнинните райони край морето е субтропичен. Метеорологичните условия и температурите се променят твърде често и много рязко за малката площ на страната. Ако трябва да се направи сравнение с България по температури и валежни показатели, изводът е, че в Албания е по-топло и вали много повече, отколкото у нас.

Столицата на Република Албания е град Тирана. Градът е сравнително нов, той възниква през ХVІІ в. в огромните владения на известната албанска фамилия Топтани. През 1920 г. по решение на националния конгрес в Люшня е определен за столица. На около 40 км. източно от столицата, на адриатическия бряг се намира вторият по големина албански град – Дуръс, известен в античността с името Дирахион, в българското средновековие като Драч, а и до днес като Дурацо. Градът е важен пристанищен център с внушителни и интересни исторически паметници, като античния амфитеатър.Град Шкодра, известна в миналото и под името Скутари, се намира на брега на едноименното езеро и е най-северният от големите албански градове. Смята се, че първото селище тук е възникнало като елемент от гръцката колонизация по Адриатическото крайбрежие около V в. пр. Хр., а от ІІІ в. пр. н.е. е център на илирийски племена. На юг от Дуръс по крайбрежието е разположен и друг важен пристанищен град – Вльора. Той е имал своите транспортни и търговски функции още през античността, когато е известен под наименованието Авлон, а в по-стари български издания се среща като Валона.

От антропологическа гледна точка албанците се отнасят към т.нар. адриатически тип. Широко разпространено е схващането, че етносът води началото си от древните илири, като върху формирането на албанската народност са оказвали влияние редица други фактори. Ако нещо е напълно сигурно, то е, че не съществуват никакви факти и данни, доказващи, че албанците са дошли тук от някъде другаде. Река Шкумбин, която днес практически разполовява албанската територия, от векове се е явявала граница между гегите (гегийци) и тоските (тоскийци), между северните и южните албанци. Различията между тях са съществували през столетията в някои особености на езика, в поминъка и бита, в материалната и духовната култура и в изповядваната религия. Гегийците на север още от средновековието са в лоното на католическата църква, докато тоските на юг са били православни и са изпитвали много по-силно влиянието на Византия, а в някои периоди – и на България и Сърбия. След турското нашествие голямя част от албанците са възприели исляма, но това в никакъв случай не деформира чувството им за народностна принадлежност. Именно този факт през Възраждането улеснява процесите на формиране на албанската нация. Живеещите в Албания обаче далеч не изчерпват числеността на албанците, почти половината от които се намират извън границите на родината си. Официално независимата албанска държава е обявена на 28.11.1912 г. При очертаването на албанските граници през 1913 г. извън тях остават територии, компактно населени с албанци. Става дума преди всичко за Косово, но и за някои райони в Западна Македония и Черна гора, както и за крайграничната област в Гърция, наричана обикновено Чамерия. Албанското население в Косово принадлежи към гегийската група, в Македония има гегийски и тоскийски райони, а изселилите се в Южна Италия (Калабрия и Сицилия) албанци през 15-17 в., които имат статута на малцинство, са основно тоскийци. Албанската диаспора е със свое присъствие и в редица други близки и далечни страни – Турция, Румъния, България, Египет, Аржентина, САЩ, Австралия.

Националният празник на страната е 28 ноември, Денят на Независимостта (от Османската империя).

Новата конституция е приета чрез общонароден референдум на 28 ноември 1998 г.

Химнът на страната “Около знамето обединени” (Rreth flamurit të perbashkuar) по стихове на известния албански поет Алекс Ставре Дренова (Асдрени) e връстник на албанската държава и никога не е променян.

Rreth flamurit të përbashkuar
me një dëshirë e një qëllim,
të gjithë atje duke u betuar
të lidhim besën për shpëtim

Prej lufte veç ai largohet
që është lindur tradhëtor
kush është burrë nuk frigohet
po vdes, po vdes si një dëshmor

Në dorë armët do t’i mbajmë
të mbrojmë atdheun në çdo kënd,
të drejtat tona ne s’i ndajmë
këtu armiqtë s’kanë vend!

Около знамето обединени
с един копнеж, единна цел,
всички пред него се кълнем
и вричаме се за спасение.

От битка бяга само този,
който предател е роден,
който е мъж не се страхува,
а умира, умира като герой.

Оръжието ще носим в ръце,
ще защитим родината от всеки край,
от правата си не се отказваме,
тук няма място за врагове!

Подробни географски данни.

Външна политика на Албания